Polecamy

Jak poradzić sobie z kwarantanną koronawirusową w gabinecie...

Jak system CRM może usprawnić zarządzanie salonem fryzjerskim?

Akcesoria fryzjerskie

Jak zarządzać finansami firmy w czasach kryzysu?

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro
 3. Jak zarządzać finansami swojego ...

Niedawno w Agendapro mieliśmy webinarium Jak zarządzać finansami firmy w czasach kryzysu? aby wesprzeć naszych klientów w tych trudnych czasach. Mieliśmy luksusowego gościa, specjalistę od finansów, dzięki któremu mogliśmy dowiedzieć się, jak określić, ile czasu zostało nam na dalsze funkcjonowanie w środku kryzysu i jaka jest taktyka przedłużenia przetrwania naszego biznesu w czasie.

Philippe Besançon, inżynier przemysłowy z Katolickiego Uniwersytetu Chile, z ponad 10-letnim doświadczeniem w finansach i strategiach biznesowych, był odpowiedzialny za pomoc w zrozumieniu obecnych perspektyw gospodarczych i tego, jak możemy wyjść z nich zwycięsko.

Spis treści.

  1. W jakim zakresie mogę finansować swój biznes? Business Lifetime Formula.
  2. Sposoby na zwiększenie aktywów obrotowych i zmniejszenie zobowiązań krótkoterminowych.
  3. Sposoby na zmniejszenie wydatków.

W jakim zakresie mogę finansować swój biznes?

Aby dowiedzieć się, jak długo mój biznes może być otwarty, jeśli sprzedaż wynosi zero, Philippe Besançon proponuje wzór, a wynik tego wzoru da nam odpowiedź, której szukamy.

Pierwszą rzeczą, którą zaleca, jest określenie, ile firma posiada w aktywach bieżących lub aktywach płynnych.

W ramach aktywów obrotowych powinienem zapisać: to co jest w gotówce, należności od klientów, zapasy, w przypadku gdy jest to firma posiadająca zapasy, zwroty podatkowe lub gwarancje, które mogę odzyskać.

Drugą zmienną, którą powinienem odnotować, są zobowiązania bieżące lub zobowiązania krótkoterminowe, które są, że tak powiem, przeciwieństwem aktywów bieżących.

Do zobowiązań krótkoterminowych powinniśmy zaliczyć: zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, zobowiązania z tytułu opłat, zobowiązania wobec dostawców, zadłużenie z tytułu kart kredytowych, zadłużenie z tytułu kredytu w rachunku bieżącym w banku, którego raty są wymagalne w krótkim terminie.

Od kwoty aktywów obrotowych odejmuję zobowiązania krótkoterminowe i z tego otrzymuję coś, co nazywa się kapitałem obrotowym. To jest pozycja aktywów obrotowych netto, którą posiadam. Teraz podzielę tę liczbę przez kwotę, którą wydaję miesięcznie, czyli kwotę, którą przeznaczam na wydatki stałe i zmienne.

(Aktywa obrotowe - Zobowiązania krótkoterminowe) / (Koszty stałe + Koszty zmienne)

= Dożywotnie pozostawienie w mojej firmie.

Na przykład załóżmy, że masz 10 mln miesięcznie kosztów stałych i zmiennych, jeśli wynik pierwszej części równania, czyli wynik odjęcia aktywów obrotowych minus zobowiązania krótkoterminowe wynosi 20 mln, to oznacza, że pozostały czas życia firmy w scenariuszu zerowej sprzedaży wynosi 2 miesiące. Bo 20 milionów podzielone przez 10 milionów równa się 2.

Besançon mówi nam, że kiedy już wiemy ile miesięcy zostało nam do przeżycia w naszym biznesie mamy różne sposoby na zyskanie czasu, jednym ze sposobów jest zwiększenie górnej liczby równania, czyli różnicy pomiędzy moimi aktywami bieżącymi minus zobowiązaniami bieżącymi lub można to również osiągnąć poprzez zmniejszenie dolnej liczby podziału, czyli kwoty pieniędzy, którą wydaję miesięcznie.

Aby powiększyć licznik wzoru (zwiększyć aktywa bieżące i zmniejszyć zobowiązania bieżące)

 1. Postaraj się jak najszybciej zebrać to, co masz na ulicy.
 2. Poprzez obniżenie poziomu zobowiązań. Być może nie będziesz mógł powiedzieć dostawcom lub bankowi, że nie zamierzasz im płacić, ale możesz renegocjować swój dług. W przypadku dostawców możesz poprosić ich o pomoc w tym trudnym momencie w postaci prolongaty zaległych rat i pozwolić na ich spłatę za 3 lub 4 miesiące, gdy niepewność nieco opadnie. W przypadku banków możesz poprosić je o przedłużenie długoterminowego finansowania. Możesz poprosić ich o przeniesienie kolejnych sześciu rat na koniec kredytu. Innymi słowy, prosiłbyś o miesiące łaski. W ten sposób zobowiązania, które obniżały liczbę u góry równania, już nie istnieją, bo są teraz długoterminowe.
 3. Państwo wymyśliło pewne działania, które mają na celu powiększenie życia firm, a robią to poprzez zwiększenie płynności, czyli odroczenie pewnych zobowiązań, które firmy mogą dzisiaj generować, na przykład VAT. Możliwość finansowania podatku VAT w maksymalnie 12 ratach oraz odroczenia płatności PPM.
 4. Inne sposoby zwiększania płynności mają związek z inicjatywą niektórych firm, zwłaszcza w Chile, dotyczącą zmiany sposobu świadczenia usług, na przykład z bezpośrednich na internetowe. Niektóre firmy wprowadziły również innowacje, przechodząc z usług świadczonych na miejscu na usługi domowe, a w innych przypadkach wykazały się elastycznością i potrafiły dostosować swój model biznesowy do okoliczności rynkowych, oferując swoim klientom karty podarunkowe, sprzedając w ten sposób swoje usługi w przyszłości i zwiększając płynność finansową już dziś.

Aby zmniejszyć mianownik wzoru (Zmniejszyć swoje rozchody)

 1. Po ustaleniu, które z Twoich rozchodów są stałe, a jaka część Twoich miesięcznych wydatków jest zmienna, musisz postarać się, aby Twoje rozchody zmienne były zerowe, podobnie jak Twoja sprzedaż. Koszty zmienne powinny być w równej proporcji do Twojej sprzedaży.
 2. Stałe wydatki należy ograniczyć do minimum, aby zwiększyć swoją płynność finansową. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tej liczby stałych wydatków jest zmniejszenie tego, co płacisz za płace i w tym momencie możesz pomóc sobie niektórymi środkami, które rząd Chile podjął w celu ochrony zatrudnienia, poprzez prawo ochrony zatrudnienia, które zasadniczo stara się umożliwić firmom utrzymanie stosunku pracy z pracownikami. Dzięki tej ustawie Twoi pracownicy mogą skorzystać z zawieszenia umowy lub skrócenia dnia pracy. Jest to jeden ze sposobów, w jaki firmy mogą wyeliminować część tych wydatków bez konieczności zwalniania pracowników i konieczności finansowania odpraw. Dzięki zawieszeniu umowy możesz zmniejszyć nawet o 80% wydatki związane z wypłatą wynagrodzenia dla pracownika. Dzięki skróceniu czasu pracy można obniżyć koszty wynagrodzeń nawet o 50%.

Podsumowując, najważniejszą rzeczą w czasach kryzysu jest ograniczenie wydatków, zebranie wszystkich pieniędzy w długach, które masz na ulicy i wreszcie, jeśli istnieją rządowe pomoce, skorzystaj z nich.

Ważne jest, abyś miał narzędzie, które pozwoli Ci kontrolować przychody i wydatki Twojej firmy w sposób scentralizowany i w czasie rzeczywistym. Dzięki temu będziesz mógł skutecznie podejmować mądre decyzje. Oto jedna z możliwości.

Bezpłatne doradztwo Dowiedz się, jak oprogramowanie może przenieść Twoją firmę w świat cyfrowy. Chcę się skonsultować

Zobacz

Inwentaryzacja online: wyjdź naprzeciw trendowi...

Strona główna Blog AgendaPro Inwentaryzacja...

Wszystko o sprzęcie, którego potrzebuje Twój...

Strona główna Blog AgendaPro Estetyka Wszystko...

5 błędów popełnianych przez salony kosmetyczne

Strona główna Blog AgendaPro 5 błędów...