Polecamy

Kontrola gotówki w excelu a oprogramowanie kasowe dla Twojej firmy

Kolory do spa: cztery niezbędne rekomendacje

Akcesoria fryzjerskie

Jaka jest pensja lekarza w Meksyku?

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Jakie jest wynagrodzenie ...

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kariery; na przykład osobiste umiejętności i zainteresowania, możliwości dostępne na rynku i oczywiście pożądane wynagrodzenie. Według Meksykańskiego Instytutu Konkurencyjności (IMCO) osoby, które ukończyły studia wyższe, zarabiają do 80% więcej niż osoby z wykształceniem jedynie średnim; dlatego też wybór dobrej uczelni jest kluczowy dla młodych profesjonalistów, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe.

Jednak mimo różnorodności zawodów i karier wiemy, że medycyna jest jednym z najstarszych zawodów i jednym z najbardziej poszukiwanych na świecie. Wiadomo, że lekarze wymagają wielu lat szkolenia, tak samo jak ich życie zawodowe wymaga również wiele poświęcenia, czasu i przede wszystkim chęci służenia. W tym sensie nie jest przypadkiem, że lekarze należą do najlepiej opłacanych specjalistów w wielu krajach. Omówimy teraz specyficzny status lekarzy i ich wynagrodzenia w jednym z krajów o jednej z największych gospodarek w Ameryce Łacińskiej: w Meksyku.

Według statystyk dostarczonych przez IMCO, medycyna jest siódmym najwyżej opłacanym zawodem w Meksyku. Istnieją różne fakty i liczby na ten temat: szacuje się, że średnie wynagrodzenie waha się między 15 a 18 000 pesos miesięcznie. Według Narodowego Instytutu Statystyki i Geografii Meksyku (INEGI), średni miesięczny dochód wynosi od 15 do 18 tysięcy pesos:

Średni miesięczny dochód wynosi 12 388 pesos.

Jeśli chodzi o obszary Meksyku, gdzie jest lepsze lub gorsze wynagrodzenie, to są ciekawe dane. Z jednej strony meksykańskie stany, w których lekarze zarabiają najwięcej to: Baja California Sur, Coahuila, San Luis Potosí, Jukatan i Aguas Calientes. W tych stanach pensje wahają się między 19 a 22 tys. pesos miesięcznie. Jak widzimy, ani Stan Meksyk, ani Mexico City nie należą do stanów z najlepszymi wynagrodzeniami dla lekarzy; jednak te stany mają największą liczbę lekarzy w kraju.

Stany o najniższych dochodach lekarzy to Veracruz, Tabasco, Tlaxcala, Morelos i Guerrero; we wszystkich tych stanach średnie wynagrodzenie jest poniżej średniej, czyli poniżej 12 000 pesos miesięcznie.

Inne ważne postacie

Spójrzmy na kilka innych ważnych aspektów kariery medycznej w Meksyku. Według INEGI, lekarze w Meksyku pracują średnio 40 godzin tygodniowo. Podobnie większość z nich pracuje w sektorze publicznym (ok. 72 proc.), a pozostali zajmują się prywatnymi usługami medycznymi. W tym sensie mamy do czynienia ze znacznym poświęceniem ze strony tych specjalistów. Z drugiej strony, większość lekarzy w Meksyku to kobiety: 58%, podczas gdy 42% lekarzy to mężczyźni; ta kobieca większość powtarza się również w podobnych zawodach w obszarze zdrowia, takich jak np. pielęgniarstwo.

Jeśli chodzi o możliwości studiowania w tym zawodzie, prawie 80 meksykańskich uniwersytetów oferuje medycynę jako opcję kariery.

Tytuł lekarza wymaga pięciu lub sześciu lat studiów, plus średnio czterech lat specjalizacji.

Z innej strony, według Światowej Organizacji Zdrowia, na każde 333 osoby na danym terytorium musi przypadać jeden lekarz. W Meksyku na 1000 mieszkańców przypada 2,4 lekarza, jednak idealna średnia dla krajów członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynosi 3,4 lekarza na 1000 mieszkańców; Meksyk jest więc poniżej idealnej średniej.

W tym sensie gęstość lekarzy w populacji danego kraju jest niezwykle ważnym wskaźnikiem pomiaru parametrów rozwoju i dobrobytu społecznego. W przypadku Meksyku mamy do czynienia z ciągłymi zmianami w profilu demograficznym i epidemiologicznym kraju; jest to również jeden z krajów najbardziej dotkniętych na świecie wskaźnikiem otyłości. Podobnie wydatki publiczne na zdrowie były w ostatnich latach porażką rządu meksykańskiego.

W każdym razie, chociaż wynagrodzenie lekarza w Meksyku należy do najlepiej opłacanych zawodów, istnieją pewne szczegóły, które podważają poziom dobrego samopoczucia i zdrowia publicznego, które posiadają ludzie w Meksyku. Aby rozwiązać ten problem, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w ramach celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych na rok 2030, ustala, że na całym świecie potrzeba więcej współpracowników. W tym sensie w Meksyku należałoby wybudować ponad 415 obiektów służby zdrowia; gdyby te cele wyznaczone przez WHO zostały osiągnięte, można by uniknąć około 97 milionów przedwczesnych zgonów i 20 milionów zgonów z powodu chorób takich jak rak i cukrzyca; podobnie przełożyłoby się to na wzrost średniej długości życia.

Ponadto Meksyk plasuje się w czołówce krajów Ameryki Łacińskiej pod względem wynagrodzeń dla lekarzy. Natomiast najlepszymi krajami w regionie pod względem wynagrodzeń lekarzy są Brazylia, Chile, Argentyna i Ekwador. W skali globalnej najlepsze pod względem wynagrodzeń dla tych pracowników służby zdrowia są Holandia, Australia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria i Dania.

Dołącz do naszych sieci społecznościowych i zostaw nam komentarz.

Zobacz

Jak wybrać fachowców do swojego salonu?

Strona główna Blog AgendaPro Beauty Jak wybrać...

Jak zapobiec sytuacji, w której Twoi klienci...

Strona główna Blog AgendaPro Beauty Jak...

3 Powody, dla których fryzjerzy opuszczają...

Strona główna Blog AgendaPro Beauty 3 Powody...