Polecamy

Kolory do spa: cztery niezbędne rekomendacje

Łatwe zarządzanie firmą spa!

Akcesoria fryzjerskie

Nazwy popularnych urządzeń i maszyn gimnastycznych

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro Sport
 3. Nazwy urządzeń i maszyn w siłowni ...

Jeśli chodzi o sport i aktywność fizyczną, możliwości są nieskończone. Siłownie nie są tu wyjątkiem, ponieważ w zależności od preferencji i potrzeb każdego klienta prezentują różne obszary i urządzenia o różnym przeznaczeniu.

Zdarza się, że ludzie znają pewne maszyny, ale nie zawsze wiedzą, jak należy je stosować, a nawet jak się nazywają. W związku z tym personel siłowni musi być przygotowany do udzielania instruktażu ćwiczącym podczas treningu.

Wiemy, że znajomość sprzętu jest podstawowym elementem prowadzenia siłowni. W tym artykule podamy nazwy sprzętu do ćwiczeń, a także krótki opis każdego z nich zgodnie z ich funkcjami. Informacje te mają kluczowe znaczenie przy tworzeniu siłowni lub zarządzaniu nią jako przedsiębiorstwem.

Rodzaje maszyn w zależności od celu treningu

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie oferują siłownie, jest wszechstronność, ponieważ każdy zawsze znajdzie w nich coś dla siebie. Jak wspomniano powyżej, istnieją różne rodzaje urządzeń do ćwiczeń, w zależności od potrzebdanej osoby.

Do najbardziej popularnych należą urządzenia do treningu aerobowego, czyli przeznaczone do pracy z układem sercowo-naczyniowym w celu optymalizacji pracy serca. Na ogół urządzenia tego typu można regulować w zależności od pożądanej intensywności.

Z drugiej strony jest sprzęt kulturystyczny, którego celem jest zwiększenie siły ramion, nóg lub tułowia. Stosuje się je w celu utrzymania mięśni w dobrej kondycji i odporności lub zwiększenia ich napięcia. Są one również podzielone na inne kategorie, w zależności od tego, która część ciała jest poddawana zabiegom.

Idealnie byłoby, gdyby każdy trening zawierał po trochu obu tych elementów, dlatego każda siłownia powinna dysponować zróżnicowanym repertuarem różnych typów maszyn do ćwiczeń. Ponadto siłownie o dużym przepływie osób powinny mieć kilka takich samych urządzeń, aby uniknąć niedogodności.

Nazwy powszechnie używanych urządzeń gimnastycznych i ich funkcje

Nowicjusze odwiedzający siłownie często nie znają nazw urządzeń znajdujących się przed nimi, dlatego w niektórych siłowniach umieszcza się małe znaki z nazwami urządzeń i ich funkcjami.

Maszyny cardio

Urządzenia cardio są najbardziej zalecane dla osób, które dopierozaczynają ćwiczyć, a także dla tych, które cierpią m.in. na niektóre choroby serca, nadwagę lub cukrzycę, dlatego warto zadbać o ich dużą różnorodność i ilość.

Urządzenia cardio obejmują rowery, maszyny eliptyczne, bieżnie, steppery, wioślarze itp. Celem tych urządzeń jest poprawa wszystkich elementów związanych z układem sercowo-naczyniowym i oddechowym. Wśród najpopularniejszych urządzeń cardio znajdują się następujące urządzenia:

 • Rowery stacjonarne: idealne do pracy nad dolnymi partiami ciała i wydolnością układu krążenia, ponieważ ten typ maszyny podnosi tętno, jednocześnie pracując nad siłą nóg. Naprawdę ważne jest posiadanie pewnej liczby rowerów treningowych, ponieważ są to bardzo skuteczne urządzenia, odpowiednie dla wielu osób. Zaleca się stosowanie ich przez co najmniej 20 do 30 minut.

 • Trenażery eliptyczne: najlepszą rzeczą w przypadku trenażerów eliptycznych jest to, że umożliwiają one pracę niemal całego ciała, zarówno dolnej części ciała, jak i części górnej .Umożliwiająone wykonywanie ćwiczeń od ramion, przez mięśnie piersiowe i brzuch, aż po mięśnie czworogłowe. Tego typu urządzenia są również doskonałe do poprawy oddychania, ponieważ są nieco bardziej wymagające niż inne maszyny cardio.

 • Bieżnie: Są to prawdopodobnie najpopularniejsze urządzenia cardio i jedne z najłatwiejszych w obsłudze. Podobnie jak w przypadku większości urządzeń cardio, ich intensywność i nachylenie można regulować, dzięki czemu mogą być używane do lekkiego marszu, szybkiego joggingu, bardziej energicznego joggingu lub intensywnego biegu. Nie należy jednak zaprzestawać ich stosowania od razu, lecz stopniowo . Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia te umożliwiają ustawienie określonego czasu na aktywność fizyczną, a po jej zakończeniu automatycznie uruchamiają krótki cykl w celu schłodzenia mięśni.

 • Steppery: nazywane równieżschodołazami, są to urządzenia symulujące wchodzenie po schodach. Intensywność można regulować. Ćwiczenia sercowo-naczyniowe na tym urządzeniu pozwalają skutecznie spalać tłuszcz i pracować nad różnymi częściami ciała, takimi jak pośladki, uda, plecy, a nawet brzuch. Są one bardzo przydatne i zajmują niewiele miejsca, dlatego można mieć ich kilka w jednej sali gimnastycznej.

 • Wioślarz: Wioślarz to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wykonywać ćwiczenia cardio, a jednocześnie ćwiczyć ramiona, plecy i brzuch. Urządzenie to jest bardzo skuteczne i łatwe w użyciu, wystarczy pociągnąć taśmy do tyłu po wybraniu żądanej intensywności.

Maszyny wytrzymałościowe

Z drugiej strony, niektóre popularne nazwy sprzętu do ćwiczeń siłowych to: wyciskanie na ławce, wyciskanie nogami, wyciskanie równoległe, krążki. Są to ulubione ćwiczenia dla osób, które chcą zwiększyć napięcie mięśniowe . Teraz, gdy znamy już nazwy urządzeń do ćwiczeń, przyjrzyjmy się ich funkcjom. W tej kategorii znajdują się:

 • Wyciskanie na ławeczce: to urządzenie jest niezbędne w każdej siłowni. Składa się z płaskiej ławki, na której użytkownik kładzie się i z lekko wysuniętą klatką piersiową stara się przyciągnąć sztangę olimpijską do klatki piersiowej. Drążek ten może, ale nie musi mieć krążków na końcach, a w zależności od poziomu zaawansowania uczestnika, ciężar będzie większy lub mniejszy. Urządzenie umożliwia ćwiczenie mięśni klatki piersiowej.

  Ćwiczenia z wykorzystaniem wyciskania na ławeczcenależy wykonywać pod nadzorem, zwłaszcza w przypadku osób początkujących, ponieważ konieczne jest zrozumienie ułożenia rąk, chwytu, a przede wszystkim poznanie sposobu wyjmowania drążka i umieszczania go z powrotem na miejscu po zakończeniu powtórzeń ćwiczenia. Podobnie zaawansowani ćwiczący również będą wymagać nadzoru, ponieważ mają tendencję do podnoszenia bardzo dużych ciężarów i potrzebne są wskazówki lub pomoc w dokończeniu powtórzeń i powrocie drążka do pozycji wyjściowej, aby uniknąć wypadków.

 • Prasa do nóg: to urządzenie składa się z pochylonego oparcia i platformy, na którą pcha się nogi. Obciążenie po bokach urządzenia można ustawić w zależności od poziomu zaawansowania uczestnika. Maszyna ta bardzo efektywnie pracuje na nogach i w zależności od pozycji stopy może ćwiczyć mięśnie czworogłowe lub ścięgna i pośladki.

  Zaleca się, aby początkującym wyjaśnić, jak używać tego urządzenia. Generalnie wszystkie prasy do nóg mają z boku blokadę bezpieczeństwa, którą można zdjąć lub założyć za pomocą rąk. Aby rozpocząć korzystanie z urządzenia, należy popchnąć platformę nogami, a następnie usunąć zabezpieczenie znajdujące się z boku. Po zakończeniu powtórzeń popchnij platformę z powrotem do pozycji wyjściowej, a następnie załóż z powrotem pałąk zabezpieczający. Pamiętaj, aby wyjaśnić te szczegóły swoim podopiecznym lub zostawić instrukcje w pobliżu miejsca ćwiczeń.

 • Drążkirównoległe: drążki te pozwalają na pracę zarówno nad mięśniami brzucha, jak i tricepsami. Ćwiczenia wykonywane na drążkach równoległych wykorzystują ciężar własnego ciała i są bardzo skuteczne w treningu siłowym. Są one naprawdę łatwe w użyciu, ponieważ posiadają dwa drążki na tej samej wysokości oraz podpórkę na plecy i przedramiona.

 • Maszyna Smitha: Jest to jedna z najbardziej popularnych maszyn i można ją znaleźć w każdej siłowni. Jest to niezwykle wszechstronny element wyposażenia siłowni, ponieważ może być używany do przysiadów i innych ćwiczeń dolnych partii ciała (wypady, martwy ciąg, wyrzuty bioder itp.), jak również do treningu klatki piersiowej, a nawet ramion.

  Maszyna Smitha jest idealna dla początkujących, ponieważ składa się z drążka olimpijskiego zamocowanego wewnątrz stalowych szyn. W tym sensie pręt nie jest całkowicie wolny, lecz zawsze połączony z maszyną.

 • Loty dziobowe: znane również jako motyle, składają się z siedziska z dwoma naciskami na wysokości tułowia, na których opierają się ramiona i które są popychane w kierunku środka. Jego celem jest ćwiczenie mięśni piersiowych, dzięki stałemu otwieraniu klatki piersiowej.

 • Dorsalera: jest to jedno z podstawowych urządzeń do treningu pleców, a konkretnie mięśni grzbietu. Urządzenie to składa się z siedziska i wysokiego koła pasowego, którego uchwyt można zmieniać w zależności od wykonywanego ćwiczenia.

Są to jedne z najbardziej efektywnych i popularnych urządzeń w zwykłych siłowniach. Zalecamy, aby nie pominąć żadnego z tych urządzeń w swojej działalności; w ten sposób będziesz mógł zaoferować swoim klientom kompletną i kompleksową obsługę.

Powiązane artykuły:

 1. Jak stworzyć protokół obsługi klienta, który sprawi, że Twoi klienci zakochają się w Tobie i będą wracać?
 2. Przykłady skarg i zażaleń klientów
 3. Stwórz pytania do ankiety satysfakcji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Zobacz

Jak wybrać fachowców do swojego salonu?

Strona główna Blog AgendaPro Beauty Jak wybrać...

Jak zapobiec sytuacji, w której Twoi klienci...

Strona główna Blog AgendaPro Beauty Jak...

3 Powody, dla których fryzjerzy opuszczają...

Strona główna Blog AgendaPro Beauty 3 Powody...