Polecamy

Inwentaryzacja online: wyjdź naprzeciw trendowi na zorganizowanie...

10 wskazówek, jak przygotować salon na poświąteczne spowolnienie...

Tipy

Małe kroki do wielkiej zmiany. 20 wskazówek, które sprawią, że Twój salon będzie bardziej przyjazny dla środowiska

Chcesz, aby Twój salon stał się bardziej przyjazny środowisku, naprawdę chcesz. Ale kiedy szukasz pomysłów na to, jak sprawić, by Twój biznes był mniej obciążający dla środowiska, znajdujesz mnóstwo porad, które są całkowicie oderwane od rzeczywistości. Nie stać Cię na zakup całego nowego zestawu trwałych głowic prysznicowych. Zainstalowanie paneli słonecznych jest dla Ciebie nieosiągalne. Twoi klienci nie przestaną używać prostownic i lokówek, jeśli nauczysz ich upięć bez użycia ciepła. Uwielbiasz te wszystkie wspaniałe ekologiczne wynalazki i pomysły i masz nadzieję, że pewnego dnia będziesz mógł w nie zainwestować. Jednak sprawdzając miesięczne obroty, widzisz wyraźnie, że Twój biznes nie przetrwa takich wydatków w przewidywalnej przyszłości. Zniechęcasz się więc i całkowicie rezygnujesz.

Zatrzymaj się i poczekaj chwilę! Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmienić swój salon w miejsce bardziej przyjazne dla środowiska, a niektóre z nich nie będą Cię nawet kosztować funta. Chodzi tu bardziej o wprowadzenie zdrowych nawyków niż zakup wymyślnych urządzeń. Jakie są małe ekologiczne praktyki, które prowadzą do dużych zmian?

20 małych rzeczy, które możesz dodać do swojej rutyny

Zredukuj

Ograniczaj użycie szkodliwych materiałów (takich jak plastik), kiedy tylko możesz. Nigdy nie oferuj swoim klientom napojów w jednorazowych kubkach i z plastikowymi słomkami - używaj metalowych lub szklanych słomek i kubków wielokrotnego użytku. Kiedy tylko możesz, kupuj kartony zamiast butelek. Porozmawiaj ze swoimi dostawcami i poproś ich o zmniejszenie ilości opakowań, w których dostarczają Twoje produkty. Możesz również zapytać, czy jest możliwość oddania im opakowań, aby mogli je ponownie wykorzystać.

Ponowne wykorzystanie

Czy wiesz, że ścinki włosów to świetny kompost? Dowiedz się, czy lokalne ogródki działkowe, oczyszczalnie ścieków lub ogrody botaniczne są zainteresowane darowiznami w postaci odpadów z włosów. Na bardziej globalną skalę, włosy mogą być ponownie wykorzystane do produkcji siatek, które następnie pomagają pochłaniać wycieki ropy w oceanach. Sprawdź, czy jest to opcja dostępna w Twojej okolicy - może uda Ci się przekazać ścinki włosów na ten szczytny cel!

Recykling

Najbardziej podstawowym zadaniem jest wyposażenie salonu w pojemniki do recyklingu na papier, plastik, szkło i tubki po farbach do włosów. Musisz jednak pamiętać, że niestety nie wszystkie rodzaje plastiku nadają się do recyklingu (jeszcze) - dowiedz się, jakie rodzaje plastiku są akceptowane do recyklingu w Twojej okolicy. Jeśli to możliwe, szukaj marek, które sprzedają produkty detaliczne w opakowaniach nadających się do recyklingu, które nie zawierają bisfenolu A (BPA) i ftalanów.

Uzupełnianie

Kilka marek detalicznych oferuje program uzupełniania opakowań, który nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale jest również bardzo ekonomiczny na dłuższą metę. Sprawdź, czy ta opcja jest dostępna dla Ciebie. Co więcej, możesz sam prowadzić program stacji uzupełniania, oferując zniżki klientom, którzy przychodzą do sklepu z własnymi pojemnikami.

Rozważ oczyszczanie wody zamiast kupowania wody butelkowanej

Szerokie wykorzystanie wody butelkowanej jest ogromnym problemem, dlatego warto rozważyć alternatywne rozwiązania. Możesz zainwestować w system oczyszczania wody, którego cena i zakres prac zależy od wielu czynników, takich jak technika oczyszczania, wielkość i stopień skomplikowania. Takie rozwiązanie nie należy do najtańszych, dlatego na razie możesz kupić pojedyncze kranowe filtry do wody - świetnie sprawdzają się, jeśli potrzebujesz filtrować tylko wodę do picia i gotowania.

Rozważ alternatywne rozwiązania z folii

Folia nie nadaje się do recyklingu, jeśli nie jest płukana bezpośrednio po użyciu i nie jest całkowicie czysta. Istnieją alternatywne rozwiązania - Paper Not Foil oferuje zrównoważone "folie" do włosów wykonane z papieru, które mogą być ponownie wykorzystane do trzech razy, nadają się do recyklingu, kompostowania i nie produkują toksycznych odpadów.

Pakuj zakupy spożywcze i inne produkty w torby z materiału

Ilekroć kupujesz produkty do swojego salonu osobiście, zaopatrz się w papierowe lub materiałowe torby - plastikowe nie wchodzą w grę!

Pakuj produkty detaliczne w torby materiałowe lub ekologiczne torby papierowe.

Torby papierowe są biodegradowalne - niestety ich produkcja w dużych ilościach wymaga dużych ilości wody, paliwa i drzew. Postaw na torby materiałowe, a jeśli wybierasz papierowe, szukaj tych nadających się do recyklingu.

Zmniejsz zużycie światła

Czy naprawdę musisz mieć w swoim salonie zapalone wszystkie światła przez cały czas? Najprawdopodobniej nie. Rozważ zainstalowanie ściemniaczy, opraw aktywowanych przez detekcję ruchu i poszukaj sprzętu z funkcjami oszczędzania energii. Poinstruuj pracowników, aby wyłączali światła w pomieszczeniach, w których odbywają się przerwy i magazynach przed ich opuszczeniem.

Używaj energooszczędnych żarówek

Zwróć uwagę na rodzaj używanych żarówek - CFL (kompaktowe lampy fluorescencyjne) działają 10 razy dłużej i zużywają 66% mniej energii niż żarówki żarowe, zapewniając przy tym ten sam poziom jasności.

Dbaj o swój podgrzewacz wody

Wydajność energetyczna niektórych podgrzewaczy wody może być poprawiona poprzez ich odpowiednią izolację. Ponadto, rozważ zmniejszenie nieco temperatury - większość podgrzewaczy jest ustawiona na podgrzewanie wody do 60°C, co jest zupełnie niepotrzebne. Obniżenie temperatury do 50° pozwoli Ci zaoszczędzić 10-15% na rachunkach za energię.

Wyreguluj termostat

W zakresie idealnej temperatury pokojowej (15-22°C) niewielkie zmiany są prawie niezauważalne, ale mogą nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także zapobiec emisji prawie 499 kilogramów dwutlenku węgla rocznie. Wystarczy przestawić termostat o 2°C w dół zimą (aby nie musiał się tak bardzo nagrzewać) i o 2°C w górę latem (aby nie musiał się tak bardzo ochładzać).

Otwórz lub zamknij żaluzje

Czy wiesz, że wiele ciepła może dostać się do Twojego salonu przez same okna? Zamykaj żaluzje w ciepłe dni, aby ograniczyć marnowanie energii na chłodzenie (i obniżyć koszty). Podobnie, otwórz je w zimne dni, aby zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Poszukaj przecieków w salonie

Statystyki pokazują, że gdzieś pomiędzy 10% a 30% kosztów energii jest spowodowane przeciekami powietrza, które mogły zostać uszczelnione. Przeprowadź test w swoim salonie, aby dowiedzieć się, czy masz również ten problem.

Napraw przeciekające krany i toalety

Może się wydawać, że to "tylko kilka kropel", ale nieszczelne krany i toalety mogą naprawdę zmarnować dużo wody. Regularnie sprawdzaj stan swoich pomieszczeń sanitarnych.

Używaj tylko pełnych wsadów w pralkach (i zmywarkach) i wybieraj modele energooszczędne.

"Puste przebiegi" są strasznie marnotrawne. Czekanie, aż pralka będzie pełna ręczników (a zmywarka pełna naczyń) to prosty sposób na oszczędzanie energii i wody, a także na zmniejszenie emisji CO2.

Używaj naturalnych środków czyszczących

Niektóre chemikalia do czyszczenia są bardzo szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i dla Ciebie (np. mogą wywoływać alergie i astmę). Poszukaj bardziej ekologicznych alternatyw.

Używaj i sprzedawaj wyłącznie produkty cruelty-free.

Szukaj symboli takich jak Leaping Bunny (certyfikat Cruelty Free International), Caring Consumer (certyfikat PETA) i CCF Rabbit (certyfikat Choose Cruelty-Free).

Wspieraj zrównoważony transport

Nie możesz zmusić członków swojego zespołu do rezygnacji z używania samochodów, ale możesz zachęcić ich do wspólnych przejazdów lub jazdy na rowerze - nagradzaj ich ekologiczność małymi miesięcznymi bonusami, np. biletami do kina.

Zrezygnuj z papieru

Do wyprodukowania jednej kartki papieru formatu A4 potrzeba średnio 5 litrów wody, a jak na razie papier stanowi 25% odpadów na wysypiskach i 33% odpadów komunalnych. To powinien być wystarczający powód, aby skończyć z nadmiernym używaniem papieru, zwłaszcza w salonie, gdzie codziennie trzeba robić wiele notatek. Na szczęście dostępne są świetne alternatywy - takie jak nasz system.

Według stanu na 2018 rok na rynek trafiło 359 milionów ton plastiku. 40% z nich stanowiły opakowania, używane tylko raz, a następnie wyrzucane. 90,5% to odsetek odpadów z tworzyw sztucznych, które nigdy nie zostały poddane recyklingowi. Szacuje się, że do 2025 r. połowa ludności świata będzie żyła na obszarach dotkniętych niedoborem wody. Do 2050 r. emisje związane z energią wzrosną o 70%, co może przyspieszyć negatywne skutki zmian klimatycznych, w tym wyższe temperatury i wzrost częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Do wyprodukowania tony papieru potrzeba średnio 24 drzew, podczas gdy przeciętny pracownik biurowy w Wielkiej Brytanii zużywa rocznie 10 000 arkuszy papieru do kopiowania. Spośród nich 6 800 jest marnowanych. Nie obciążaj dodatkowo planety - dostosuj swoją rutynę biznesową tylko odrobinę i stań się dumnym uczestnikiem zmian. Zacznij już teraz i przestań marnować papier z pomocą naszego wszechstronnego oprogramowania dla salonów!

Wypróbuj Versum za darmo

[Ogółem: 6 Średnia: 5/5]

Table of Contents

 • 20 małych rzeczy, które warto dodać do swojej rutyny
  • Redukcja
  • Używaj ponownie
  • Recykling
  • Uzupełniaj
  • Zastanów się nad oczyszczaniem wody zamiast kupowania wody butelkowanej
  • Rozważ alternatywę dla folii
  • Pakuj zakupy spożywcze i inne produkty w torby z materiału
  • Pakuj produkty detaliczne w torby materiałowe lub ekologiczne torby papierowe.
  • Zmniejsz zużycie światła
  • Używaj żarówek energooszczędnych
  • Zadbaj o swój podgrzewacz wody
  • Wyreguluj termostat
  • Otwórz lub zamknij żaluzje
  • Poszukaj przecieków w salonie
  • Napraw przeciekające krany i toalety
  • Używaj tylko pełnych wsadów w pralkach (i zmywarkach) i wybieraj modele energooszczędne.
  • Używaj naturalnych środków czyszczących
  • Używaj i sprzedawaj wyłącznie produkty wolne od okrucieństwa
  • Wspieraj zrównoważony transport
  • Zrezygnuj z papieru
Zapisz się do newslettera Możesz przeczytać politykę prywatności tutaj.

Zobacz

Przykładowy biznes plan salonu fryzjerskiego

Otwarcie i prowadzenie salonu fryzjerskiego to pasjonująca inicjatywa biznesowa, która wymaga nie...

Oznaki nadchodzącej katastrofy w Twoim salonie...

Kiedy zbliża się burza, możesz poczuć, że zbliża się na długo przed pierwszym grzmotem...

10 wskazówek marketingowych dla studiów...

Postawmy sprawę jasno: większość tatuażystów nie spędza zbyt wiele czasu na tworzeniu reklam...