Polecamy

7 powodów, dla których łączenie zabiegów wygładzających...

Akcesoria fryzjerskie - ranking 2022

Tipy

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów można wykonywać na mokro lub na sucho, w profesjonalnym salonie fryzjerskim lub w domu. Jaki olej wybrać, aby efekty były naprawdę spektakularne? Czy olejowanie włosów kręconych to dobry sposób na ich odżywienie? Co ciekawe, tradycyjny olej kokosowy wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem na to, aby nadać włosom blasku. 

Olejowanie włosów przed i po daje możliwość zauważenia znacznej różnicy w jakości włosa. Stają się one bowiem gładkie, odżywione oraz pełne blasku. Olejowanie włosów daje szczególnie dobre rezultaty w przypadku niezwykle suchych i zniszczonych włosów wysokoporowatych. Olejowanie włosów rozjaśnianych sprawi, że zostaną one odpowiednio nawilżone i wzmocnione od środka. 

Olejowanie włosów krok po kroku

Powszechnie istnieją dwie metody na olejowanie włosów: 

Olejowanie włosów na sucho - najszybsza metoda olejowania włosów, ponieważ nie wymaga ani zwilżenia włosów, ani ich umycia. Zabieg następuje po rozgrzaniu kilku kropli oleju w dłoniach a następnie rozprowadzeniu go na suchych pasmach włosów. Nie należy traktować skóry głowy olejem, gdyż może dojść do niej przetłuszczenia. Olej należy utrzymywać na włosach nie dużej niż 30 minut, a następnie dobrze umyć włosy za pomocą tradycyjnych środków myjących. 
Olejowanie włosów na mokro - zabieg, który wykonuje się na mokre włosy, które najpierw należy umyć szamponem oczyszczającym. Ważne aby były one jedynie zwilżone, nie ociekające wodą. Na wilgotne pasma wystarczy nałożyć niewielką ilość oleju, a następnie założyć czepek foliowy i okręcić głowę ręcznikiem. Po 30 minutach odczekiwania należy ponownie umyć włosy szamponem i nałożyć odżywkę. 
Wiele kobiet wykonuje olejowanie włosów na noc. Zabieg ten daje możliwość znacznie dłuższego przedostawania się kwasów tłuszczowych w głębokie struktury włosa. Należy jednak pamiętać, że zapach oleju będzie się utrzymywał przez całą noc, zaleca się zatem używanie olejów o wyłącznie neutralnym zapachu. Olejowanie włosów na noc wymaga założenia specjalnego czepka oraz ręcznika. W razie potrzeby należy także zabezpieczyć poduszkę, która może zostać otłuszczona olejem.

Olejowanie włosów jaki olej?

Olejowanie włosów jest podstawą pielęgnacji włosów z natury słabych i podatnych na zniszczenia. Włosy, które dodatkowo często traktowane są zabiegami chemicznymi potrzebują szczególnej uwagi. Olejowanie włosów po keratynowym prostowaniu także jest konieczne. Kwasy tłuszczowe zawarte w olejach zapewniają naturalną baterię wodno-lipidową. Dzięki temu włosy w mniejszym stopniu będą tracić nawilżenie. Co daje olejowanie włosów?

  • olejowanie włosów olejem kokosowym - nadaje włosom zdrowy i piękny wygląd. Sprawia, że jego powierzchnia staje się gładka i sprężysta. 
  • olejowanie włosów oliwą z oliwek - nawilża włosy od środka oraz natłuszcza suche i zniszczone końcówki, ułatwia rozczesywanie, działa wzmacniająco. 
  • olejowanie włosów olejem lnianym - świetnie nadaje się do włosów, które wykazują skłonność do puszenia się. Wzmacnia końcówki, sprawia, że włosy stają się gładkie, lśniące. 
  • olejowanie włosów olejkiem arganowym - doskonale wygładza końcówki włosów. Najlepiej sprawdzi się do włosów, które się puszą, elektryzują oraz plączą. 

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Włosy, które są wysokoporowate najczęściej poddawane były zabiegom farbowania, rozjaśniania, stylizacji termicznej oraz trwałej ondulacji. W konsekwencji stały się wysuszone oraz łamliwe. Najlepsze olejki do włosów wysokoporowatych to te, które w swoim składzie posiadają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6.

Do włosów wysokoporowatych sprawdzą się takie oleje jak: olej z nasion chia, olej kukurydziany, olej z krokosza barwierskiego, olej sojowy, olej z nasion bawełny, olej z nasion maku, olej z pestek dyni, olej z orzechów włoskich, olej słonecznikowy, olej konopny, olej z czarnuszki i wiele więcej. 

Olejowanie włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate to najczęściej spotykany rodzaj. Nie są one bardzo zniszczone, choć wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Mogą być one przesuszone i mieć rozdwojone końce, być matowe, osłabione oraz łamliwe. Olejowanie włosów średnioporowatych ma na celu głównie zapewnienie odpowiedniej regeneracji i przywrócenie prawidłowej porowatości. 

Do włosów średnioporowatych najlepiej sprawdzą się takie oleje jak: oliwa z oliwek, olej z awokado, olej słonecznikowy, olej macadamia, olej arachidowy, olej sezamowy, olej ze słodkich migdałów, olej z moreli, olej arganowy i wiele więcej. 

Olejowanie włosów jak często

Nie istnieją konkretne wytyczne co do częstotliwości olejowania włosów. Ze względu na jakość włosa, zabieg ten należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Przy codziennym myciu włosów olejowanie 1-2 razy w tygodniu będzie wystarczające. W przypadku mycia włosów co 2-3 dni, zaleca się olejowanie raz w tygodniu. Zbyt częste olejowanie włosów może przyczynić się do przetłuszczenia skóry głowy oraz włosów. 

Olejowanie włosów efekty

Pierwsze znaczące efekty olejowania włosów mogą być zauważalne już po pierwszym miesiącu. Olejowanie włosów w domu wykazuje wiele zalet, przede wszystkim ekonomicznych. Regularne wykonywanie olejowania włosów wraz z masażem doskonale wzmacnia cebulki i odpręża, opóźnia także proces siwienia i obumierania cebulek. Efektem olejowania włosów jest ich widoczna poprawa jakości, która sprawia, że włosy są mniej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia.

Zobacz

Przykładowy biznes plan salonu fryzjerskiego

Otwarcie i prowadzenie salonu fryzjerskiego to pasjonująca inicjatywa biznesowa, która wymaga nie...

Oznaki nadchodzącej katastrofy w Twoim salonie...

Kiedy zbliża się burza, możesz poczuć, że zbliża się na długo przed pierwszym grzmotem...

10 wskazówek marketingowych dla studiów...

Postawmy sprawę jasno: większość tatuażystów nie spędza zbyt wiele czasu na tworzeniu reklam...